Jana A. Blažková

Rodinné konstelace
Hypnoterapie, Kineziologie
Focusing
Hlubinná terapie
Bachovy esence
Meditace
Prožitkové semináře

 

"Namísto abyste si stěžovali na temno,
je lepší rozsvítit světlo"
(Konfucius)


Jana A. Blažková

  • Rodinné konstelace
  • Hypnoterapie, Kineziologie
  • Focusing
  • Hlubinná terapie
  • Bachovy esence
  • Meditace
  • Prožitkové semináře

 

"Namísto abyste si stěžovali na temno,
je lepší rozsvítit světlo"
(Konfucius)

 

Bratří Čapků 652/26
400 01 Ústí nad Labem

nebo

Drtinova 19
Praha Smíchov

Centrum vzdělaní a terapie KA- Epigen centrum

Mobil: 604 775 719
Telefon: 475 604 245
E-mail: blazkovaj@volny.cz

 

 

Blažková Jana - Alternativní medicína a léčitelé psychologicke poradny - idatabaze.czLéčitelé a alternativní medicína - idatabaze.cz

Najdete nás na Facebooku

facebook-icon.png

Důležité

Je možné, že se mi nedovoláte, neboť při práci vypínám telefony. Zareaguji na Vámi zaslanou sms tím, že Vás prozvoním, až budu opět dostupná. Nebo napište e-mail, odpovím Vám co nejdříve. Na sms zprávy neodpovídám. Děkuji za pochopení! :-)

Aktuality

Co jsou životní scénáře

 

V našem životě se nám situace někdy opakují a jejich důsledky, od kterých jsme se snažili odpoutat, se vrací jako bumerang. Jak je to možné? Vytvořené nebo převzaté scénáře, podle kterýchnevědomě hrajeme svůj životní příběh, bývají nejčastější příčinou. Tyto scénáře bývají často ukryté hluboko  nevědomí a je zapotřebí najít pomoc při jejich odhalování.

Dříve než v našem životě stihneme poznat sami sebe, převezmeme a okoukáme vše, co nám naše okolí nabídne. Lidé kolem nás, společenské normy a situace vytváří předobraz jak prožívat život. Formují nás rodiče, prarodiče, učitelé, posléze kamarádi, spolužáci, kolegové, zkrátka lidí kolem nás. Není to však pouze otázka nabídky postojů, životní scénáře vnikají i z bolestí a zranění, které nám průběh života a jeho prožívání zprostředkuje, třeba i díky všem klíčovým lidem našeho života. Záleží jen, jak dlouho nám trvá, než přijdeme na to, kdo jsme my a kudy vede naše autonomní cesta. Nikdo nechce zůstat uvězněný v něčem, co k nám nepatří, co nás dlouhodobě ničí, způsobuje nám problémy ve vztazích, osobním rozvoji, nespokojenost v profesních oblastech.

Naše charakterové znaky jsou dány naší rodinou, genetickým kódem, který se postupně konfrontuje s naší původní cestou, otištěnou v našem podvědomí. Tato konfrontace nás nutí rozvíjet, nebo naopak popírat naučené scénáře, nebo v zápalu snahy o udržení si představ o životě a nás samých, které jsme přijali, ale jsou mimo naší životní cestu a plán, vytvářet si scénáře nové. Ale i tyto nové scénáře, mohou být díky tlaku života a naučených vzorců chování pouze slepou uličkou naší životní cesty za štěstím a láskou.

Program pro život, je cesta jakou se můj život bude ubírat. Vytváří se do 7 let věku a potom se buď posiluje nebo přepisuje. Zdravé je žít bez scénáře. I když takový VÍTĚZNÝ scénář je velmi dobrý. Scénář PROHRÁVAJÍCÍ je scénář alkoholiků, žárlivců, slabochů, ale i lenochů apod. Scénář NĚCO MEZI-NE VYHRÁVAJÍCÍ. Znamená v praxi toto: někdo se jde léčit, ale již předem „ví“, že mu to stejně nepomůže... žena jde hubnout, ale je přesvědčena, že to bude k ničemu. Lidé s tímto scénářem začínají dělat „věci“, protože by se měly dělat, ale vnitřně jim nevěří a nedávají jim ani velkou dávku svého úsilí.

 

Dobře se lze orientovat v životních scénářích pomocí Transakční Analýzy - TA. Její zakladatel Eric Berne definoval osobnost na metaforické EGO STAVY. Ve výsledku pracují jako celek, ovšem pro praxi TA je třeba je rozlišit. Každý z ego-stavů má svou specifickou funkci, která se v určitých životních situacích, může zapojit do jednání. Vše je v pořádku, pokud jsou tyto projevy zpracovány Dospělým.

Rodič - Normy společnosti tak, jak nám je prezentovali rodiče a to, co jsme od nich převzali. I přesudky o tom, co se má a nemá... Vzory chování „dříč“ „alkoholik“ „přepečlivá matka“.

Dospělý - Racionalita v nás, schopnost hodnotit věci z pozice teď a nyní, ne podle filtru z minulosti.

Dítě - Emoce a traumata, naše emoční zkušenosti všeho druhu, uložené jakoby ve spirále. Když chybu dole neodstraníme, jde s námi dál, i celý život.

Pokud je člověk pod úplnou kontrolou scénáře, zůstává ve své roli, nedokáže se projevovat spontánně a tvořivě. TA popisuje několik klasických scénářů, jako například: oběť, zachránce, pronásledovatel. Do těch nás mohou dotlačit vnější vlivy sociálního prostředí, svým očekáváním a vlastní tendence, vyhledávat situace potvrzující správnost naší role. Životní scénář či role může být reprezentována frází (scénářovým slovem), či postojem, který byl člověku vštěpován v dětství jako dogma. Například: nikomu se nedá věřit, všichni tě oškubou za živa, musíš být silný, nesmíš se mračit, lidé jsou v jádru dobří a podobně.Životní scénáře nám svou výchovou předávají rodiče, takže nás v Berneho terminologii někdy přímo programují, a v době adolescence mohou vést k protestům ve formě „antiscénářů“, které však bývají stejně omezující jako původní scénáře.Vychází z dalšího předpokladu, že za všechna svoje trápení si většinou můžeme sami, protože jsme ztratili víru ve své schopnosti být za sebe odpovědný a osobnostně růst a vyvíjet se.

Psychologické hry

Většinou / respektive téměř vždy..:-) v nich hraje roli Zachránce, Obět a Pronásledovatel, děj probíhá zdánlivě poklidně, každý má svoji roli a všichni si rozumí... na konci přijde výplata a známý pocit smutek, zklamání, lítost. „Tak tohle jsem již jednou zažil, proč se mi to neustále děje??“

Často používané psychologické hry

Hra „Ano, ale...“ Hráč dobře ví co by měl dělat,ale prostě se mu do toho nechce a tak nechává ty druhé ,aby mu jakoby radili,ale stejně to neudělá,protože se mu prostě nechce.Např. říká :“Určitě by bylo dobré sportovat, ale nikdo se mnou nechce chodit do posilovny“

Hra „Dřevěná noha...“ V této hře člověk nechce ani být aktivní,ani nést odpovědnost, je pro něj lepší a výhodnější,když říká,že nic neumí. „Když já to neumím, já fakt nevím, já bych to neudělal správně.“

Hra „Kopejte do mne!“ Jde o hru ,kde hráč se chová poníženě a tak vyvolává reakci jako na poníženého... Např. se neustále omlouvá „Omlouvám se,chtěl jsem jenom..ehm..neruším?“

Hra „Vidíš kam jsi mne dostal“ V této hře např. jde o to,že hráč se vymlouvá na něco, co je překážkou, ale ono to tak ve skutečnosti není. Manželka např. říká: „manžel mi všechno zakazuje, nebýt jeho nebyla bych tak zoufalá...nešťastná...“

Proč opakujeme stále stejné chyby? Proč nemáme uspokojivé vztahy? Proč někdy zklameme sami sebe? Co nám zrcadlí náš partner? Co od svého partnera nevědomě očekáváme? Poznání životního scénáře nám umožní otevřít cestu ke změně.

Zdroj: Eric Berne Transakční Analýza v psychoterapii,

Eric Berne Jak si lidé hrají

Tento text může být kopírován pouze v nezkrácené podobě pouze s uvedením www.blazkova.net jako zdroje

 

 


Rodinné konstelace

Semináře jsou pozváním pro každého, kdo se chce podívat na svou současnou životní situaci a najít řešení, či se osobně seznámit s metodou rodinných konstelací.Pokud nejste mým klientem, je nutné před návštěvou semináře absolvovat osobní konzultaci!! Termíny naleznete v aktualitách a v menu u rodinných konstelací.

Kalendář akcí

Všechny akce ...
 
© 2011 - 2016 Jana A. Blažková